Zavičajni muzej Stjepan Gruber Županja

PROGRAM ZAVIČAJNOGA MUZEJA STJEPAN GRUBER ŽUPANJA – NOĆI MUZEJA 2016.

18,00 – 00,01  – Izložba: SPAŠENA SAKRALNA BAŠTINA U POPLAVAMA 2014. –  u spomen  na biskupa  Josipa Jurja Strossmayera,  osnivača  Radionice liturgijskoga ruha i ostalih liturgijskih tekstilnih predmeta- Paramenta , Osječko-đakovačke nadbiskupije.

Zavičajni muzej Županja, potkrovlje zgrade Agencije

Izložba o spašenoj sakralnoj baštini u poplavama 2014., prezentirati će dio misnoga ruha iz crkve u Račinovcima i Rajevom Selu, a izložit će se i dio spašenih  sakralnih predmeta iz obiteljskih zbirki iz Gunje. Ovom izložbom želimo pokazati da je upravo na poticaj Zavičajnoga muzeja Stjepan Gruber u Županji, došlo do sveobuhvatne akcije spašavanja baštine  koju su tijekom lipnja i srpnja 2014., proveli mnogobrojni muzealci Slavonije  uz svesrdnu potporu Ministarstva kulture, KO Vukovar, MDC-a, Matične službe EMZ-a, HMD-a, HED-a, MUIH-a, HRZ-a kao i mnogih drugih institucija i udruga.  U navedenoj Akciji starinsko misno ruho zatečeno je u vrlo lošem stanju, doslovce muzealci su ga izvadili iz muljevite vode koja je u obje Sakristije gdje je čuvano, dosizala oko 1,2 m te je vlažno spakirano i evakuirano, zahvaljujući  MDC-u, u HRZ-a u Ludbreg. Prema riječima voditeljice Restauratorskog centra Ludbreg Venije Bobnjarić-Vučković, prof., od razdoblja poplava do danas, na  više od 40 primjeraka crkvenoga tekstila spašenih u poplavama 2014., izvršena je dezinsekcija (anoxy metodom) što je prvi korak koji se morao napraviti prije bilo kojih drugih restauratorskih radova jer su se na ovaj način  suzbili svi štetni mikroorganizmi koji su se eventualno zadržali na tkaninama ili razvili na vlažnoj tkanini nakon evakuacije.

Također ovom izložbom želimo pokazati kako je zahvaljujući provedenim istraživanjima Muzeja u Županji 1995. godine i djelatnicama navedenoga Muzeja; povjesničarke Mande Zelić  i etnologinje  Janje Juzbašić na području Županjske Posavine, uočeno kako se u mnogim župama s ovoga područja koje djeluju u okviru Osječko-đakovačke nadbiskupije, čuva veliki broj sakralnih predmeta, a posebice crkvenoga ruha i zastava od kojih su najveći broj,  prema podatcima iz crkvenih Spomenica i inventarima navedenih Župa, izrađeni u radionici crkvenoga ruha–Paramentu u Đakovu kojega je osnovao biskup  Josip Juraj Strossmayer. Točnije, na njegov poziv, majka Marija Terezija Scherer 7. lipnja 1868. godine je iz Švicarske, točnije gradića Ingenbohl, u Đakovo poslala deset sestara Sv. Križa te je već slijedeće godine zahvaljujući njihovom dolasku i poznavanju urešavanja i izrade misnoga ruha u Biskupiji, u Đakovu osnovan Parament – radionica liturgijskoga ruha i ostalih liturgijskih tekstilnih predmeta koja i danas radi i djeluje.

PROGRAM 18,00 – 00,01  – ULAZ BESPLATAN

• RAZGLEDAVNJE IZLOŽBE: „ SPAŠENA SAKRALNA BAŠTINA U POPLAVAMA 2014.“

–  zgrada Agencije – potkrovlje

• STRUČNO VODSTVO  KROZ STALNE POSATVE MUZEJA  UZ KOSTIMIRANE VODIČE „ŽIVE SLIKE“U ORGANIZACIJI MUZEJA, GIMNAZIJE I TEHNIČKE ŠKOLE IZ ŽUPANJE

Mentorica:  Danijela Kegalj , prof. povijesti i voditeljica Povijesna sekcija Gimnazije i Tehničke škole u Županji

• GLAZBENI PROGRAMI: NASTUPI UČENIKA OSNOVNE ŠKOLE SREĆKO ALBINI IZ ŽUPANJE
  • PREZENTACIJA: U SUSRET IZLOŽBI  O OBILJEŽAVANJU 115. GODINA ŽELJEZNICE U ŽUPANJI –  prvi kat Čardaka
  • SVJETLOSNI EFEKTI (LIGHT SHOW) U DVORIŠTU  MUZEJA- „DUJETON“
  • DJEČJE IGRAONICE  I RADIONICE  U SURADNJI MUZEJA I DJEČJEGA VRTIĆA „ MASLAČAK „ U ŽUPANJI  –  „Ide vlakić čihu, čihu, čihu, huhu „ – DJEČJI KUTIĆ U MUZEJU  s raznovrsnim igračkama  na temu željeznice,  prvi kat Čardaka
  • Za svu djecu organizirane slastice i topli napici ( čaj i kakao).

OSTALI  PROGRAMI

• PRODAJA PRIGODNIH SUVENIRA NOĆ MUZEJA I SUVENIRA MUZEJA U ŽUPANJI
  • PRIGODNO SNIŽENJE MUZEJSKIH PUBLIKACIJA ZMSG ŽUPANJA I DVD-a
  • PREZENTACIJA I KUŠANJE POKLADNIH SLASTICA- GOJTANA ( recept zabilježen u Gunji, 1997.)

Priča o gojtanima iz Gunje: Zahvaljujući terenskim istraživanjima o tradicijskoj prehrani Zavičajnoga muzeja u Županji, a najviše zahvaljujući projektu etnologinje Maje Žebčević Matić iz Muzeja Požege voditeljice projekta Muzej u loncu,  a nakon mnogobrojnih kušanja gojtana diljem Slavonije, u Županji će se u prigodi Noć muzeja 2016.  moći kušati pokladne slastice gojtani uz koje kažu kazivači : „.. najbolje se pije  domaće kuhano vino. Živjeli!“

Sadržaj i oblikovanje programa: Zavičajni muzej Stjepan Gruber Županja

Zavičajni muzej Stjepan Gruber Županja