Spomen galerija Ivana Meštrovića Vrpolje

U obnovljenom prostoru Spomen galerije Ivana Meštrovića Vrpolje posjetitelji mogu u vremenu od 18 sati do ponoći, pogledati redizajnirani postav djela velikana hrvatske umjetnosti, kao i njegova djela izložena u crkvi Rođenja sv. Ivana Krstitelja u kojoj je Meštrović kršten. Uz to će moći pogledati i dječje radove s prošlogodišnje likovne radionice u Noći muzeja – „Motivi starog Vrpolja“. Tema ovogodišnje likovne radionice je Josip Juraj Strossmayer, u kojoj će tradicionalno sudjelovati učenici OŠ „Ivan Meštrović“ Vrpolje.
Njegovanju i očuvanju tradicijske kulture ovoga dijela Hrvatske posvećen je drugi dio programa u kojemu će Dječja folklorna sekcija KUD-a „Ivan Meštrović“ Vrpolje izvesti igrokaz te splet dječjih igara i brojalica. Slavonski običaj čijanja perja prikazat će članovi KUD-a „Ivan Meštrović“ i njihova umirovljenička skupina. Gošće programa članice Udruge „Zlatovezilje“ Brodski Stupnik prikazat će izradu zlatoveza s izložbom radova, a u glazbenom dijelu programa nastupit će Ženska pjevačka skupina „Druge“ iz Vrpolju susjedne Strizivojne.
Nadamo se da će posjetitelji i u ovoj dugoj zimskoj noći, Noći muzeja 2016. u Spomen galeriji Ivana Meštrovića u Vrpolju, mjestu njegova rođenja, uživati u priređenom programu. Ulaz slobodan.

Spomen galerija Ivana Meštrovića Vrpolje - PROGRAM

Stalni postav djela Ivana Meštrovića / IZLOŽBA

U obnovljenom prostoru Spomen galerije Ivana Meštrovića Vrpolje može se razgledati redizajnirani postav djela velikog hrvatskog kipara, svjetskog glasa, Ivana Meštrovića

Motivi starog Vrpolja / IZLOŽBA

Likovni radovi učenika OŠ "Ivan Meštrović" s prošlogodišnje radionice u Noći muzeja na temu - "Motivi starog Vrpolja"

Meštrovićeva "Skica za Strossmayera" / RADIONICA

Tema ovogodišnje likovne radionice za učenike OŠ "Ivan Meštrović" je Meštrovićevo djelo "Skica za Strossmayera" izloženo u stalnom postavu Spomen galerije od njezina otvorenja 1972. godine.

Igrokaz "Moja baka" i Dječje igre i brojalice / IGRAONICA

Njegovanje i očuvanje tradicijske kulture ovog dijela Hrvatske pridonijet će i Dječja folklorna skupina KUD-a "Ivan Meštrović" Vrpolje izvedbom igrokaza i spletom dječjih igara i brojalica.

Izrada zlatoveza / RADIONICA

Članice Udruge "Zlatovezilje" iz Brodskog Stupnika pokazat će i poučiti kako se radi zlatovez, vez zlatom koji datira iz 19. stoljeća i koji je nekada bio znak prestiža jer su se njime izrađivale najsvečanije djevojačke rubine i momačka poprsja. Zlatovez je u Slavoniji bio naročito cijenjen u doba biskupa Strossmayera. Zlatovezilje će izložiti i dio svojih radova.

Vrpoljačko čijalo / DRUŽENJE

Tradicijski običaj čijanja perja prikazat će članovi KUD-a "Ivan Meštrović" Vrpolje potpomognuti njihovom umirovljeničkom skupinom kojoj su još živa sjećanja na ovaj danas zaboravljeni oblik druženja tijekom zimskih večeri.

"Grlo moje zapjevaj, zagudi, ko je zaspo neka se probudi" / GLAZBENI PROGRAM

Ženska pjevačka skupina "Druge" iz Vrpolju susjedne Strizivojne izvest će tradicijske slavonske pjesme i napjeve.

Meštrovićeva djela u crkvi njegova krštenja / OSTALO

Crkvu Rođenja sv. Ivana Krstitelja u Vrpolju, u kojoj je 16. kolovoza 1883. godine Ivan Meštrović kršten, danas krase četiri djela velikog kipara, od kojih posebno mjesto ima Meštrovićev "Ivan Krstitelj" izložen na središnjem oltaru u crkvi.

Sadržaj i oblikovanje programa: Spomen galerija Ivana Meštrovića Vrpolje

Spomen galerija Ivana Meštrovića Vrpolje