Opća pučka škola Šenkovec

Noć muzeja 2016.

Opća pučka škola u Šenkovcu

Udruga Ivana Perkovca – za očuvanje kajkavske ikavice i promicanje zavičajne kulturne baštine, Šenkovec

U ovogodišnjoj Noći muzeja u Općoj pučkoj školi u Šenkovcu dočarat ćemo posjetiocima ljepotu djetinjstva stihovima Stjepana Jakševca, pjesnika čija se 100. obljetnica rođenja obilježava u 2016. godini (Sveti Križ, 16. 12. 1916. – Zagreb, 10. 5. 1994.). Stoga je naša  tema ovogodišnje Noći muzeja: „Stjepan Jakševac – pjesnik sretnog djetinjstva“.

Hrvatski književnik Stjepan Jakševac rođen je u našemu zavičaju u kojem je proživio  posljednja desetljeća svojega života. Prvi je dječji pjesnik koji je afirmirao ljubavnu tematiku u dječjoj poeziji te prvi uveo kajkavski izraz u dječju književnost u ciklusu pjesama „Ni Zagorje malo“. Pišući pjesme svojim materinskim govorom – kajkavskom ikavicom – svoj i naš zavičajni govor uveo je u hrvatsku književnost (Tu smu, Balada o kokotičku, Žemlica h snu…). Brojne dječje pjesme su mu i uglazbljene, kao i brojne kajkavske, često izvođene popifke  (Na Sleme, na Sleme, Još ni jeden Zagorec, Kokotiček…). Antologijski izbor pjesnikove cjelokupne dječje poezije koji je objedinjen u zbirci „Zlatna ptica sunca“ donio mu je afirmaciju priznatog hrvatskog dječjeg pjesnika te je uvršten u brojne antologije dječjeg pjesništva.

Opća pučka škola Šenkovec - PROGRAM

Stjepan Jakševac – pjesnik sretnog djetinjstva / IZLOŽBA

- otvorenje izložbe o pjesnikovu životu uz prigodnu riječ prof. Branka Pilaša - poetsko – glazbeni program, interpretacija pjesnikovih stihova uz glazbeni nastup mladih glazbenika, članova Udruge Ivana Perkovca i kulturno – umjetnički program KUD –a Mihovila Krušlina, Šenkovec

Otvorenje izložbe „Naše mutice“ / IZLOŽBA