Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke

ZAGORKA I STROSSMAYER

U Noći muzeja 2016. posjetitelji/ce će imati priliku osjetiti duh vremena Zagorkinog životnog i radnog prostora oživljenog kroz Stalni postav Memorijalnog stana Marije Jurić Zagorke koji je javnosti i medijima predstavljen 2014. godine. Organizirano stručno vodstvo omogućit će Vam informacije o njezinom privatnom životu, spisateljskoj karijeri, aktivističkom i feminističkom radu i svjetski priznatom angažmanu u političkom novinarstvu. Josip Juraj Strossmayer prepoznao je njezin talent za političku analizu i podržao njezin novinarski rad i uredništvo u časopisu Obzor.

Osim stručnog vodstva može se razgledati izložba dvije epizode stripa Zagorka biografija autorice Lee Kralj Jager, poslušati predavanje dr.sc. Lidije Dujić: Strossmayerova podrška Zagorkinom političkom novinarstvu (zbog ograničenog prostora predavanju će moći prisustvovati 20 osoba), te pogledati dokumentarno-igrani film Zagorka Biljane Čakić Veselić.

Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke - PROGRAM

Stručno vodstvo kroz Stalni postav Memorijalnog stana Marije Jurić Zagorke / STRUČNO VODSTVO

Strip "Zagorka biografija" autorice Lee Kralj Jager / IZLOŽBA

Posjetitelji/ce Memorijalnog stana moći će tijekom Noći muzeja 2016. razgledati dvije epizode stripa Zagorka biografija autorice Lee Kralj Jager. Prva epizoda prikazuje kako je Marija Jurić Zagorka organizirala prve ženske demonstracije 1903. godine na trgu Sv. Marka, dok se u drugoj epizodi autorica bavi njezinom prisilnom udajom za prvog supruga i događajima koji nakon toga uslijedili.

"Zagorka" - dokumentarno-igrani film Biljane Čakić Veselić / PROJEKCIJA

Biografski film "Zagorka" upoznaje nas s presudnim događajima iz Zagorkina života, koji su je odredili kao osobu, ali i utjecali na njeno mjesto u zagrebačkom društvu. Dramatičan život Zagorke nije slomio njen angažman ni u novinarstvu niti u književnosti. Film Zagorka oblikovan je po principu kolaža. Osim osnovne podjele na dokumentarne i igrane scene, autorica se poslužila nizom dramaturških i režijskih postupaka. Tako nas kroz film vodi nekoliko naratora, pokraj crno-bijelih sekvenci stoje kadar uz kadar sekvence u boji, kompjuterskom animacijom igrani likovi ulaze u stare dokumentarne snimke, a pokraj reporterski intervjuiranih živućih svjedoka Zagorkinih posljednjih godina života koji govore o usamljenosti i izoliranosti koje je trpjela kao starica, pojavljuju se i mrtvi svjedoci, igrani intervjui s pokojnim suvremenicima Zagorkinih mlađih dana. U ulozi Josipa Jurja Strossmayera pojavljuje se Pero Kvrgić.

Dr.sc. Lidija Dujić: "Strossmayerova podrška Zagorkinom političkom novinarstvu" / PREDAVANJE

Dr.sc. Lidija Dujić govorit će o autorskom projektu Marije Jurić Zagorke, časopisu Hrvatica, kojemu je Zagorka bila vlasnica, nakladnica, urednica pa i autorica najvećeg broja tekstova. Časopis izrazito snažne nacionalne orijentacije, ali i proaktivne socijalne i feminističke politike važan je dio Zagorkine biografije u kojoj je uloga J.J.Strossmayera bila značajna u vidu osnaživanju ženskih prava i inzistiranju na ženskom zvanju političke novinarke. Broj posjetitelja/ica je ograničen na 20 osoba zbog prostornog ograničenja.

Sadržaj i oblikovanje programa: Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke

Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke