Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru

Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru (MCPA) po prvi put će javnosti prezentirati svoj stalni postav. MCPA je samostalna ustanova u sastavu Ministarstva Kulture, a osnovana je posebnim ugovorom Vlade RH i UNESCO-a kojim je MCPA postao Međunarodni UNESCO centar II kategorije. Svrha centra je zaštita i promocija podvodne kulturne baštine na osnovi UNESCO-ve konvencije na međunarodnoj razini. Povodom manifestacije Noć muzeja 2016. MCPA će izložbom “Hrvatska podvodna baština” prezentirati javnosti rezultate svojih dosadašnjih podvodnih arheoloških istraživanja. Događaj će se upriličiti u novoobnovljenoj zgradi samostanskog kompleksa Sv. Nikole  na vrhu zadarskog poluotoka (između zgrade Zadarske Županije i samostana Sv. Frane). Posjetitelji će ovom izložbom konačno dobiti uvid u bogatstvo hrvatske podvodne baštine.

Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru - PROGRAM

Hrvatska podvodna baština / IZLOŽBA

Život koji se odvijao na prostoru koji je toliko obilježen razvedenom obalom i brojnim kopnenim vodama ostavio je brojne dokaze koji nam svjedoče o njegovoj raznovrsnosti i bogatstvu. Hrvatska je već upoznata s bogatom kulturnom baštinom koju je skrivalo tlo, no unatoč općoj uvriježenosti kako naše vode kriju neprocjenjiva blaga, prezentaciji hrvatske podvodne baštine nije se posvećivala veća pozornost. Ovom prilikom konačno će se upriličiti izložba koja je isključivo orijentirana na prezentiranje bogatstva podvodnih lokaliteta diljem Lijepe naše. Podvodna arheološka istraživanja provodio je MCPA, Zadar, a osim rezultata dobivenih sa sustavno istraživanih lokaliteta, prezentirati će se i rezultati rekognosciranja (površinskog pregleda) morskog dna iz podmorja Dubrovačke, Zadarske i Istarske Županije. Posjetitelji će konačno na jednom mjestu steći uvid ne samo u bogatstvo, već i u potencijal hrvatskih potopljenih nalazišta.

Sadržaj i oblikovanje programa: Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru

Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru

Božidara Petranovića