Hrvatska franjevačka arheološka zbirka sv. Stjepana Prvomučenika Gorica

Rijetka su mjesta koja se mogu podičiti muzejom u svojoj sredini, takav muzej ima upravo naša Gorica,  sa cijelom župom i općinom Grude, a to je Hrvatska franjevačka arheološka zbirka sv. Stjepana Prvomučenika u Gorici.
Pod vodstvom fra Ante Marića, ondašnjeg župnika u Gorici,  zbirka je osnovana 2000., a 2001. je i pravno zaživjela. Vlasnici Zbirke su Hercegovačka franjevačka provincija (zastupana po samostanu na Humcu). Svrha je Zbirke istraživanje, prezentiranje i zaštita izvanredno zanimljivih arheoloških lokaliteta na groblju, uza staru crkvu, te iznad groblja (Grabarje i Grotuša). Do sada je obnovljena i zaštićena stara župna crkva iz 1856., te brojni stariji nalazi, primjerice krstionica iz 4. do 6. st. i ostatci kasnoantičke crkve. Pokretni nalazi smještaju se u za to prilagođene prostorije u starome župnom uredu u Gorici.

Župni ured Gorica-Sovići
Bratovština Sv. Stjepana Prvomučenika Gorica-Sovići
Hrvatska franjevačka arheološka zbirka Sv. Stjepana u Gorici
Matica hrvatska – Ogranak Grude

pozivaju Vas na

N o ć    m u z e j a    2 0 1 6.

FRA MIRKO ĆOSIĆ – PRVI HERCEGOVAČKI FRANJEVAC AKADEMSKI SLIKAR

Program:

• OTVARANJE NOĆI MUZEJA 2016. U STAROJ CRKVI U GORICI I RAZGLEDAVANJE ARHEOLOŠKOG NALAZIŠTA U STAROJ CRKVI SV. STJEPANA PRVOMUČENIKA U GORICI
  • OTVARANJE IZLOŽBE SLIKA FRA MIRKA ĆOSIĆA
  • OTVARANJE DIJELA UMJETNINA NASTALIH NA PET LIKOVNIH KOLONIJA „FRA MIRKO ĆOSIĆ“ ODRŽANIH NA PROSTORU HERCEGOVINE
  • RAZGLEDAVANJE HRVATSKE FRANJEVAČKE ARHEOLOŠKE ZBIRKE SV. STJEPANA U GORICI I UPOZNAVANJE S NOVIM DETALJIMA U NJOJ
  • GLAZBENI PROGRAM: Sanja Boban i Stipe Iličić
Program se odvija:
U petak, 29. siječnja 2016. godine od 19 do 24 sati u Gorici.
Program počinje u Staroj crkvi u Gorici u 19 sati glazbenim nastupom i uvodnim predavanjem o fra Mirku Ćosiću te pozdravnim govorom. Program se nastavlja u arheološkoj zbirci i u Galeriji!
Program otvaranja vodi Zorana Grizelj. Noć otvorenih muzeja 2016. u Gorici otvara Načelnik općine Grude Ljubo Grizelj.
Otvorite li web-stranicu www.nocmuzeja.hr i upišete li riječ Gorica, otvorit će Vam se sadržaj
programa Noći muzeja u Gorici 2016. godine!

DOĐITE! RADOSNO VAS OČEKUJEMO!

Hrvatska franjevačka arheološka zbirka sv. Stjepana Prvomučenika Gorica - PROGRAM

OTVARANJE NOĆI MUZEJA 2016. / PREDSTAVLJANJE

OTVARANJE NOĆI MUZEJA 2016. U STAROJ CRKVI U GORICI I RAZGLEDAVANJE ARHEOLOŠKOG NALAZIŠTA U STAROJ CRKVI SV. STJEPANA PRVOMUČENIKA U GORICI.

SANJA BOBAN UZ PRATNJU STIPE ILIČIĆA / GLAZBENI PROGRAM

OTVARANJE NOĆI MUZEJA 2016. U GORICI UVELIČATI ĆE, IZVEDBOM PRIGODNIH PJESAMA, SANJA BOBAN UZ PRATNJU STIPE ILIČIĆA.

OTVARANJE IZLOŽBE SLIKA IZBOR SLIKA „FRA MIRKO ĆOSIĆ“ / IZLOŽBA

OTVARANJE DIJELA UMJETNINA NASTALIH NA PET LIKOVNIH KOLONIJA "FRA MIRKO ĆOSIĆ" ODRŽANIH NA PROSTORU HERCEGOVINE. U programu sudjeluju: fra Vendelin Karačić, fra Ante Marić, Stjepan Skoko i Zdenko Ćosić.

RAZGLEDAVANJE HRVATSKE FRANJEVAČKE ARHEOLOŠKE ZBIRKE SV. STJEPANA / STRUČNO VODSTVO

RAZGLEDAVANJE HRVATSKE FRANJEVAČKE ARHEOLOŠKE ZBIRKE SV. STJEPANA U GORICI I UPOZNAVANJE S NOVIM DETALJIMA U NJOJ.

Sadržaj i oblikovanje programa: Hrvatska franjevačka arheološka zbirka sv. Stjepana Prvomučenika Gorica

Hrvatska franjevačka arheološka zbirka sv. Stjepana Prvomučenika Gorica

Gorica bb, 88345 Sovići, Bosna i Hercegovina